• Hırdavatgani

Zaman, Teknoloji, E ticaret ve Gelecekteki Alışveriş Alışkanlıkları

Merhabalar;

E-ticaret tanımını yapmadan önce, alışveriş alışkanlıklarımızdan ve geleneksel alışveriş konusunda bilgi vermek istiyorum. Geçmişten bugüne takas sistemi ile insanlar bir şeylere sahip olurlar ve yine takas yaparak çalışarak daha fazla söz ve itibar sahibi olurlarmış. Süre gelen alışkanlıklar geçen süre ve teknoloji ile değişmeye şekillenmeye başlamıştır. Bu değişim insanların daha fazla çalışmasına üretmesine ve sahip olmak konusunda etkilemiştir. Günümüzde alışveriş yapmak artık daha hızlı ve kolay hale gelmiştir. Alışveriş yapmak kolay ancak sahip olmak zorlaşmıştır. Para kazanmak her geçen gün daha zor hale gelmektedir. İnsanlar kendisini yenilemediği sürece para kaybetmeye ve gündemden düşmeye zamanı yakalamadıkları için teknolojinin de gerisinde kalmalarına neden olacaktır.

Zaman kavramı hayatımızda her zaman önemli bir yer tutmaktadır. Bu ana nedenden dolayı bir örnek vermek gerekirse küresel şirketler dünya üzerinde gece ve gündüz kavramı olduğu için dünyanın değişik noktalarına ofisler kuruyorlar ki çalışma hiç bitmesin ve zaman sürekli kendileri için çalışsın. Bu sistem günümüzde daha çok kişiselleşmiş durumda ve o seviyeye yaklaştı. Şimdi bir şirket internet ağını kullanarak ulaşmak istediği herkese ve her şeye daha hızlı ve etkili bir şekilde ulaşılabiliyor oldu. (tabi bunların daha detay alt çalışmaları var.) Zaman kavramı önemli olduğu için teknoloji ve internet hızı her geçen gün arıyor ve artması isteniyor. Trafik her geçen gün fazlalaşıyor ve dünya dijitalleşiyor. İlerleyen zamanlarda internet üzerinden karşıda gördüğünüz kişinin gönderdiği kokuyu algılayabiliyor olacağız, bu inanılması şuanda güç geliyor. Konumuzu fazla dağıtmadan toparlayalım ve asıl konumuz olan e-ticaret hakkında yeni alışkanlıklar ve değişimler için fikir alışverişi yapalım. Bu arada diğer blog yazılarımıza göz atıp sizlerle paylaştığımız bu bilgilerin değerli olması için lütfen küçük kalpçiklere basarak hislerinizi bize gönderinki sizler için daha güzel bilgiler paylaşalım.

E-ticaretin tam başladığı tarihi bilmiyorum ancak 80li yılların sonunda internetin ortaya çıkması ve yayılmasıyla yeniliklerin habercisi gibiydi. İnternet ağlarının çoğalması iletişimi daha fazla hızlandırdı. Mektup yani elle yazışma alışkanlıklarımızı unuttuk elektronik mailler yer aldı. Bilgi paylaşımı hızlandı ve iletişimin gücünden daha fazla bilgiler ve ihtiyaçlar otaya çıktı. Kişiler ve kurumlar kendilerini internet üzerinde kanıtlamaları ve yer vermeleri gerektiğine inandılar. Kurumsal Web siteleri oluştu. Dijitalleşme işleri kolaylaştırdığı ve yenilikleri getirdiği için müthiş bir cazibe haline geliyordu. Tüm fırsatlar merak edilebilecek tüm konular ve sahip olunabilecek he rşey oradan alınabilecekti. İşte tamda şuanda bu süreci yaşıyoruz. Şuanda yaşadığımız e-ticaret alışkanlıkları ülkeler arasında değil daha fazla bölgeler arasında yapılıyor. Ülkerler arasında yapılmıyor demiyorum bu henüz tam oturmuş durumda değil. Önümüzdeki günlerde bu sistem oluşmuş olacak ve tüm dünyada güvenle hızlı alışverişler yapılabiliyor olacak. Dijitalleşen dünyada adil ve kaynakların düzgün yönetilmesi için sanal para sisteminin alt yapıları kuruluyor ve geliştiriliyor. Bu yeniliklere hepimiz hazır olmalıyız ve zamanın gerisinde kalmamalıyız. Dijital 0000 Dört sıfır.

25 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör