• Hırdavatgani

Yazlığınıza Yapabileceğiniz TadilatlarSon zamanlarda ülkemizin içerisinde bulunduğu COVİD-19 pandemisi dolayısıyla yazlığınıza veya evinize usta sokmak istemeyebilirsiniz. Bu konuda sizi herkes anlayışla karşılamak zorundadır. Aslında sizin ustadan hiçbir farkınız yok, tabi ki bazı konularda…

Ustaya ihtiyaç duymadan neler yapabilirsiniz?

· Duvar renklerinizi değiştirebilirsiniz. Boya yapmak aslında zor gibi görünür. İnsan isterse her şeyi yapabilmektedir. Evinizi boyamanız için çok fazla malzemeye ihtiyacınız yok. Sizin için gerekli olan ürünler :

·

1. Duvar Boyası (Satış danışmanına, evinizde ne kadarlık bir alanı boyayacağınız veya evinizin metrekaresini söylediğinizde, yeterli boyayı size verecektir.)

2. Tavan Boyası (Genellikle insanlar yazlıkların da sadece salonlarının rengini değiştirirler. Ancak bütün evin tavanlarını boyarlar. Sizce de ilginç değil mi ? Bunun sebebi ise tavanlar ve salon duvarları kolay boyanır. (Önlerini kapatan çok fazla eşya olmamasından kaynaklanmaktadır.)

3. 2 adet 20 veya 25 cm rulo ihtiyacınız olacaktır. (Biri tavanlar için diğeri ise duvarlar olmak üzere)


4. 2 adet ‘’parmak rulo’’ diye tabir edilen 10 cm boyutun da rulolardan alabilirsiniz. (Duvarların köşeli veya cam kenarları büyük rulo ile boyamak zor olmaktadır.)

5. ‘’Koruyucu Örtü’’ Bu örtüyü 50 metre kare almanızı tavsiye ederiz. Çünkü kesip kesip istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. (Koruyucu örtüler iki tiptir; Biri ‘’hışır’’ diye geçer bu hışır denilen örtüler incedir ve çabuk yırtılabilecek örtülerdir. Diğeri ise ‘’branda örtü’’ diye geçer, daha kalın ve daha dayanıklı bir örtüdür.)

6. ‘’Kağıt bant’’ Bu bant yapıştırılan yerden iz bırakmadan ve altındaki boyaya zarar vermeden çıkabilmektedir. (Kağıt bant içinde tavsiyemiz çok dar ve çok geniş olmayan orta ayarda bir kağıt bant tercih etmeniz olur.)

7. Boyanızı koymak için,boya satılan nalburlar da boya kapları olmaktadır. Bu kaplar fonksiyonel kaplar olmakla beraber içersin de boyayı koyabilmektesiniz. Rulonuzdaki fazla boyayı süzebilmeniz için pürüzlü bir yer bulunmaktadır. Bu sayede boya yaparken rulonuzdan yerlere damlayabilecek boyaları ortadan kaldırmış olacaksınız.

8 . Duvarlarınız haricinde kapılarınızın da renklerini değiştirebilirsiniz.

Oda kapılarınız duvarlardan farklı olmaktadır. Subazlı ahşap boya tercih edebilirsiniz yada yağlı boya. Son yıllarda genellikle su bazlı boyalar tercih edilmektedir. Bunun sebebi ise su bazlı ahşap boyalarında boya kokusu daha az olmakta ve daha çabuk koku gidermektedir. Ancak yağlı boya öyle değildir. Yağlı boya tinerle inceltilir ve keskin bir kokusu vardır. Eskiden yağlı boyalar duvar boyası olarak da kullanılmaktaydı. Yağlı boyalar son zamanlarda tercih edilmemeye başladı. Bunun sebebi olarak hem maliyet hem yaydığı ağır koku etkilemektedir. Su bazlı boyalar daha ekonomiktir.

Ancak kapılarınız yağlı boyayla boyamak daha kolayınıza geliyorsa tabi ki yağlı boya ile de boyayabilirsiniz . Ancak boyamadan önce, ince bir zımpara yapmanızı tavsiye ederiz. Bunun sebebi yağlı boya parlak bir boya olduğu için alttaki boyaya yapışmayabilir. Şu şekilde yapılabilmektedir:

v Zımpara

v Tamir olması gereken yerlere macun

v Astar boya

v Yağlı boya

Bu şeklinde giderseniz sizin için daha doğru ve düzgün bir boyama olacaktır.6 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör