• hirdavatgani

''Sağlıklı Beslenme/Diyet Önerisi''Beslenme; sağlığı korumak, geliştirmek ve yaşam kalitesini yükseltmek için vücudun gereksinimi olan besin ögelerini yeterli miktarda kullanmaktır.Sağlığın korunması ve geliştirilmesi kişinin öncelikle kendi sağlığına sahip çıkması ve sağlık bilincini geliştirmesi ile mümkün olduğu unutulmamalıdır. Sağlıklı beslenmek tek başına yeterli değildir. Sağlıklı yaşam öncelikle beslenme, spor, stresten uzak durmak ve uyku düzenine dikkat etmek ile bir bütündür.


Sağlıklı beslenmek dinç gün geçirmek için önerilerimizi inceleyelim:-Sabah uyanınca ılık bir su içilmeli ve 1 saat içinde kahvaltınızı yapmalısınız.Sabah kahvaltılarınız da bol yeşillik ve yumurtayı tercih edebilirsiniz.-Öğle ve akşam yemeklerinde, tavuk, hindi, balık gibi beyaz et tüketmeyi tercih edin. Yemekleri, aşırı yağlı ve tuzlu pişirmemeye özen gösterin. Haftada en az iki günde mutlaka balık tüketmeye özen gösterin.-Her gün en az 1 porsiyon meyve tüketmelisiniz.Sebze ve meyveler büyüme ve gelişmeye yardımcı olur, deri ve göz sağlığı için temel ögeler içerir.-Sebze ve salatayı sofralar da eksik etmemelisiniz. Özellikle salatalık, çok iyi bir pantotenik asit kaynağı olmakla birlikte iyi birer bakır, potasyum, C vitamini, fosfor, magnezyum, biotin ve B1 vitamini kaynağıdır.-Ara öğünler de kuru yemiş tercih edebilirsiniz. Kuru yemiş vücudumuz için sağlıklı atıştırmalık seçenekleridir. Yağ oranları yüksek olsa da içerdikleri yağlar genellikle sağlıklı yağlardır. Ayrıca içerdiği protein ve lif kaynağı sayesinde birçok hastalığa karşı kalkan oluşturuyor.


-1 bardak az yağlı sıcak süt ile 1 tatlı kaşığı tarçını karıştırıp, ikindi zamanında ara öğün olarak ve gece uyumadan önce bu karışımı tüketirseniz metabolizma hızınız artacaktır.
26 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör