• hirdavatgani

Mutfak Düzeni


Gerek mutfak dekorasyonunuzun ön plana çıkmasını sağlamak için gerekse mutfakta hız kazanmak için mutfak düzeni önemli bir yer teşkil etmektedir. Düzenli bir mutfak için muhakkak dolap içlerinde işinize yarayacak düzenleyiciler kullanmanız sizin faydanıza olacaktır. Mutfak düzeni sadece dolapların çok olmasıyla ve geniş bir mutfakla sağlanamaz. Bunun için mutfakta kullandığınız her araç ve gereç için doğru fikirlerle alan oluşturmanız gerekir. Bu sayede hem mutfak aletlerine pratik erişim hem de düzenli bir mutfak mümkün halde gelecektir.


Bardak askıları, ek alan sunan ve dolap içinin daha şık görünmesini sağlayan mutfak düzenleme çözümleri arasındadır. Askılıklar sayesinde dolabınızın zemini boş kalabilir ve bu sayede tabak gibi mutfak eşyalarınızı rahatça yerleştirebilirsiniz. Tencere ve tavaların düzenli bir şekilde durması da mutfak düzeni ve kolay ulaşım için oldukça önemlidir. Tava, tencere ve kapak rafları sayesinde dolabınızın içini daha düzenli kullanabilirsiniz.


Genellikle lavabonun altına koyulan mutfak temizlik malzemelerini, dolap kapağının iç kısmına asabileceğiniz düzenleyici raflara yerleştirebilir ve alandan tasarruf sağlayabilirsiniz. Ya da elinizin altında bir çöp kovası olsun istiyorsanız asılabilir çöp kovasını tezgâh altına yerleştirebilir ve pratik bir şekilde kullanabilirsiniz. Düzenli bir mutfak için tüyolar arasında dolaplardan da söz etmek gerekir. Dolapların çok olması mutfak için avantajdır. Bol dolaba sahip hanımların mutfakta düzen sağlaması nispeten daha kolay olmaktadır. Bu sebeple imkânınız varsa özellikle atıl vaziyette olan alanları dolaplarla değerlendirebilirsiniz. Örneğin arada kalan ince uzun bölümler ters çekmeceli dolaplar ile mükemmel bir kavanoz saklama alanlarına dönüşebilmektedir. Üstelik bu alanlarda saklanan yiyeceklerin hacimleri de azımsanmayacak ölçüde fazla olmaktadır. Köprü raflar, dolap içinde kullanılabildiği gibi tezgâh üzerinde de kullanılabilir ve mutfağınızı düzenlemenize katkı sağlayabilir. Tezgâh üzerinde yer verdiğiniz ürünleri bu raflara yerleştirebilirsiniz.


Kuru bakliyatlar genellikle büyük boy paketlerde satın alınarak ekonomik olması sağlanmaktadır. Ancak mutfakta oldukça fazla alanı kaplayan bu bakliyatlar için yeterli alan açabilmek oldukça zordur. Bakliyatları saklamak için güneş ışığından uzak, dolap içleri uygun alanlardır. Kademeli açılan dolaplar sayesinde dolabın hacminin tam olarak kullanılması mümkün hale gelmektedir. Bakliyatları saklamada mutfak düzenini sağlayan bir diğer uygulama da bakliyat kavanozlarının şeffaf olması ve gerekirse üzerine bakliyatın cinsi ve türü ile ilgili bilgiler yazılması da büyük avantaj sağlayacaktır.8 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör