• hirdavatgani

İftar/Sahur İçin Sağlıklı Fikirler

Ramazan ayı boyunca her birimizin kafasında soru işaretleri dolaşıyor. Sahur da ne yemeliyim? İftar da ne yemeliyim? Hangi yiyecekler tok tutar? Yemeği fazla kaçırdım,nasıl bir spor programı takip etmeliyim? Ramazanda fit kalmanın en iyi yoluysa sahurda dikkatli beslenmekten geçiyor. Gün boyu tok tutan yiyeceklerin olduğu bir sahur sofrası bütün günü olumlu etkiliyor. Öncelikle iftardan kalan ağır,yağlı yemekleri sahurda tüketmemeliyiz. Sahur da bizlerin önerisi hafif bir kahvaltı yapmanız.Unutmayın ki kahvaltılarımız en önemli öğünlerin başında geliyor. Haşlanmış yumurta, süt, peynir, salatalık gibi ürünlerden oluşan bir öğün, uzun süre aç kalacak vücutlara ciddi bir direnç katıyor.


Diğer bir sahur seçeneğimiz ise,bol sebzeli,ton balıklı,ızgara tavuklu salata tercihleri olabilir. Hafif zeytinyağlı yiyecekleri de tüketmeye özen gösterin. Çünkü hafif zeytinyağlı yiyeceklerin sahur yanı sıra iftarda da tüketilmesi mideyi rahatlatıyor.

Yeşil mercimek de sağlıklı bir baklagil olarak dikkat çekiyor. Yeşil mercimek çorbası sağlık açısından birçok faydayı barındırdığı gibi, tok tutma özelliğiyle sofralarda yer buluyor. Sahur da bol bol sıvı tüketmeyi de pas geçmemeliyiz. Sizler için Sahur ve İftar İçin bir kaç sağlıklı önerilerimizi birlikte inceleyelim:


Sahur İçin Liste:


1-2 dilim tam buğday ekmek

1-2 dilim peynir veya 1 adet yumurta

Domates ve bol yeşillik

Meyve ve 1-2 çay kaşığı bal tüketebilirsiniz.


Sahur İçin 2. Liste:


1 kase yoğurt

1 porsiyon meyve tüketebilirsiniz.


İftar İçin Liste:


1-2 adet hurma veya kayısı

1 kase çorba

(5-10 dakika ara verebilirseniz sindirimin için daha sağlıklı olacaktır.)

1 porsiyon et-tavuk(sebze yemeği de olabilir.)

Az yağlı bol yeşillikli ve limonlu salata

2 dilim ekmek(tam buğday tercihen) ve ya pilav,makarna tüketebilirsiniz.Yemekten 1-1,5 saat sonra tüketeceğiniz 2-3 adet hurma ile 3 tam ceviz veya 1 avuç çiğ badem/fındık veya 1 su bardağı süt,tatlı ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olacaktır


13 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör