• Hırdavatgani

İŞ GÜVENLİĞİ NEDEN ÖNEMLİDİR ? NASIL SAĞLANIR ?

İster evimizde olsun ister çalışma alanımızda, yaptığımız işlerde bazı tedbirler alırız. Mesela elektrik işiyle uğraşırken şalteri kapatmak ve kontrol kalemiyle tekrardan elektrik olmadığını kontrol ederiz. Bu önlemler standart olmakla birlikte mutlaka alınması gereken aksi taktirde can ve mal kaybıyla sonuçlanabilecek durumlardır. Bunun gibi bir süre örnek verilebilir mesela fırında pişen keki, kaldırırken çıplak elle almak yerine , yeterli kalınlığa sahip mutfak eldiveni ya da bir havlu kullanılır.Bu sebeple işlerimize başlamadan önce alınan he türlü önlem iş güvenliği önlemi olarak adlandırılabilir.

Bu blog yazısı ‘’Peki iş yerinde ve evimde ya da atölyemde nasıl önlemler almalıyım, kendim, ailem ve çalışanlarım için neler yaparsam daha güvenli ve sağlıklı çalışma ortamı sağlarım ? ‘’sorusunun cevabını anlatır.


Öncelikle bir işe başlamadan önce mutlaka yeterli güvenlik önlemine sahip miyim ? diye sormalıyız. Meydana gelebilecek tüm kazaları değerlendirmeli ve konu hakkında yeterli bilginiz yoksa araştırma yapılmalıdır. İş çok büyük bir işse güvenlik sorunlarını tespit etmek için güvenlik uzmanına mutlaka danışmak gerekir. Tüm bunları yapmaya risk değerlendirmesi denilir. Risk değerlendirmesini sadece çalışırken değil gündelik hayatta da hayat felsefesi olarak benimsenmesi gerekir. Unutulmamalıdır ki kendimize katmadığımız hiçbir işten sağlıklı sonuç çıkmaz.
İş Güvenliğinin Amacı


Çalışanlara en yüksek seviyede sağlıklı bir ortam hazırlamayı amaçlar, böylelikle güvenli ve aktif bir şekilde çalışılabilir.

İş ve işçi arasında mümkün uyum sağlar, işverenin güven veren tutumu moral olarak da verimli bir çalışma oluşturur.

Çalışma şartlarının olumsuz etkilerinden çalışan kurtulur. Mesela kaynakçı, kaynak esnasında güvenli ve yeterli yüz ve koruyu ekipmanı sayesinde gözde oluşabilecek olumsuz etkilerden korunmuş olur. Çalışandan daha çok verim alınır ve çalışanın kendi sağlığı korunur.

Maddi ve manevi oluşabilecek zararlardan birey ve iş veren korunur.

İş yerlerinde iş güvenliği sistemi oluşturmak yasal bir zorunluluktur. İSG adına temel teşkil eden bir takım kanunlar da, 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu, 506 sayılı SGK kanunu, Türk Ceza Kanunu, çevre mevzuatı, Türk Ticaret Kanunu, borçlar kanunu, sendikalar kanunu gibi kanun ya da mevzuatlar şeklindedir.


Binalar İçin İş Güvenliği Tedbirleri


İş güvenliği tedbirleri sadece bireye yönelik değildir , çalışılacak alan ve bina için iş güvenliği tedbirleri alınır. Mesela bir binada bir değişik yapılması gerekiyorsa binanın bu değişikleri yapacak uygun nitelikte ve yeterlilik olması gerekir. Deprem bölgelerinde yapılacak olan değişikler yönetmeliğe uyularak yapılır.


Elektrikle ilgi tesisat işlerinde ise; tesisat hatları yangın ya da patlama tehlikesi ortaya çıkarmayacak şekilde projelendirilerek tesis edilmekte ve çalışanlar doğrudan ya da dolaylı şekilde temas sonucu kaza riskine karşı tam olarak korunmalıdır.

Çalışma sahasının dışarısıyla olan ilişkisi kesilmelidir. Çalışma sahasında işi olmayan bireylerin ve çocukların inşaat alanına girmemeleri için mutlaka Emniyet Alan Perdesi denilen malzemeyle etrafı çevrelenmelidir.


Emniyet Alan Perdesi Sgs 2555, inşaat ve şantiye alanlarında zorunlu bulunması gereken emniyet perdelerinden biridir. İş sahasında oluşabilecek darbelere karşı etkiyi düşürme ya da çocukları ve hayvanları tehlikeli olabilecek inşaat alanlarına girmesini engeller. SGS kalitesi ile üretilmiş ürünümüz 1 metre yüksekliğinde ve 50 metre genişliğinde olup çok geniş bir alanı , çok ucuza sitemizde satılan bu ürüne hemen sahip olabilirsiniz.

Bina üzerinde tüm acil çıkış yolları ve kapılarının;


İlk olarak dışarıya ya da güvenli bir alanlara açılması sağlanmakta ve önlerinde veya arkalarında çıkışı tam olarak önleyecek hiçbir engel bulunmamalıdır.


Bina üzerinde Temel İSG Tedbirleri konusunda bir tehlike esnasında, bütün çalışanların iş yerlerini derhal ve güvenli olarak terk etmelerini mümkün duruma getirilmeli, bina üzerinde acil çıkış yollarının ve kapılarının tesisi sağlanmalıdır. Gerekli konularda bu konuyla ilgili planlar hazırlanarak düzenli şekilde tatbikatlar yapılmalıdır.


Çıkış kapısının, acil konularda çalışan kişilerin hemen ve kolayca açabilecekleri şekilde olması sağlanmalı,bu kapılar dışarıya doğru açılmalıdır. Raylı veya döner kapılar acil çıkış kapısı olarak kullanılmamalıdır.


Acil çıkış yolları ve kapıları ile beraber bu bölgelere açılan yol ve kapı üzerinde çıkışı zorlaştıracak hiçbir engel yer olmaması gerekir.


Acil çıkış kapıları, yönetmeliklere uygun şekilde işaretlenir. İşaretlerin uygun alanlara konulması ve kalıcı olması sağlanmaktadır.


Kişi Sağlığı ve Güvenliği İçin Çalışma Sahasında , Kişinin Alması Gereken Önlemler


Yapılan işin farklılıkları ve işin yöntemlerinin farklı olması sebebiyle, alınması gereken önlemlerde farklılık göstermektedir.

Eğer çok katlı iş merkezleri gibi binalarda iş yapıyorsak buna uygun güvenlik önlemleri alınmalıdır. Emniyet kemeri mutlaka kullanılıp düşme riski en aza düşürülmelidir.

Elektrikle uğraşıyorsanız, malzemelerinizin yalıtımlı ve koruyu giysiyle olmaya mutlaka dikkat edilmelidir.

Kaynak, boya, kimyasal maddelerin olduğu alanlarda çalıyorsanız mutlaka koruyu elbiseniz, ya da duruma uygun koruma maskeniz mutlaka olmalıdır.

Taşlama,kaynak, kırım döküm gibi işlerle uğraşıyorsanız koruyu gözlük ve koruyu şapkayla çalışılmalıdır.

Bu örnekler sadece şahsı koruma amaçlı olduğu için aynı zamanda çevredekilere ya da mala zarar verecek kazaları engellemek için de önlemler alınmalıdır.

COVID-19 tedbir önlemleri alınmalıdır. Maske takma ve sosyal mesafe kurullarına mutlaka uyulmalıdır.Yapılacak İşe Göre Risk Değerlendirmesinin Yapılması


Daha önce de bahsettiğimiz gibi yapılan işin türüme ya da yöntemine göre koruyu önlemler farklılık gösterir. Bu farklılarla göre koruyu önlemler hazırlanmasına risk değerlendirmesi deniz. Peki risk değerlendirmesi nasıl yapılmalı, hangi adımlar izlenmeli ? diye merak ediyorsanız aşağıdaki adımları uygulayarak risk değerlerdirmesi yapabilirsiniz. Sonuç olarak iş büyük ve çok fazla kalemi bulunuyorsa mutlaka iş güvenlik uzmanlarına danışılmalıdır.


Çalışanları etkileyebilecek tüm tehlikeleri belirlenmelidir.

Kullanılacak iş ekipmanları ve kimyasal maddelerin seçiminde risk içeren faktörler belirlenmeli ve oluşabilecek riskler değerlendirilmelidir.

İş yerindeki çalışma ortamının düzeni korunmalıdır.

Değerlendirilen riskler sonucu kişisel ve çevresel koruyuşu ekipmanlar belirlenmeli ve kitabına uygun, uygulaması yapılmalıdır.


Genç, yaşlı, hamile ve ya emziren çalışanınız varsa bu durumlar göz ardı edilmemeli planlaması yapılmamalıdır. İş güvenliği sadece beden sağlığı değil ruh sağlığını kapsar. Çalışanların moral durumlarında ciddi farklılık fark edilirse bununla ilgili de güvenlik önlemleri alınmalıdır.İş Güvenliğinin Sistemli Bir Hale Getirilmesi ve Korunması


  • İşletmede zaten mevcut bir iş güvenliği sistemi varsa , sistem incelenerek ayrıntılı analizlerin sonuçları raporlanmalıdır. Mesela, bir sahasında elle yaralanmalar çoksa ve analiz sonuç belirli bir işte çalışanların ellerinde sorun olduysa o iş türüne özel koruyu önlem uygulanmalıdır ya da takibi yapılmalıdır.

  • İSG yoksa, kurulu oluşturulmalıdır.

  • Periyodik olarak, iş güvenliği uygulamaları, denetimleri ve eğitimleri verilmeli ve raporlanmalıdır.

  • Acil durumlarda oluşacak durumlar için acil durum planları oluşturulmalıdır. Mesela deprem ve benzeri durumlar için tahliye planı ya da her hangi bir kaza sonucu oluşacak durum için izlenmesi gereken prosedür o bölge yetkilisine anlatılmalı , denetim ve uygulama yoluyla öğretilmelidir.

  • İş Sağlığı ve Güvenliği kapsamında ölçümlerin yapılması, raporlandırılması sağlanmalıdır.

İş sağlığı güvenliği çalışan bireyi ve iş vereni koruyan, maddi ve manevi hasarı en aza indiren, iş yerinde verimliği artıran ve moral olarak işçisi besleyen, mutlaka uygulanması gereken önlemlerdir. Uygulanmaması ciddi hasara sebebiyet verirken sistemli bir şekilde kontrolünün sağlanması taktirde verimliği ve üretimi arttırmaktadır. Daha önce bahsedildiği iş güvenliği yasalarla denetim altındadır ve mutlaka uyulması gerekir, tekrardan belirtmek isteriz ki, eylemsel olarak , kendi iş türünüze uygun nasıl önlemler alınması gerektiği hakkında kapsayıcı bilgiler edinmek için mutlaka İş Güvenliği Uzmanına danışınız.

5 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör