• Hırdavatgani

EVİNİZİN GARAJINDA KENDİ ATÖLYENİZİ NASIL OLUŞTURURSUNUZ ? NELERE İHTİYAÇ DUYARSINIZ? TORNAVİDALAR

Fikir üretmek ve kurduğunuz hayali gerçeğe dönüştürmek oldukça zordur. Özellikle bazı durumlarda, hayallerimizi gözle görülebilir hale getirmeye çalışırken, etrafınızda mutlaka bulunması gereken temel malzemelerin olmaması, heveslerin kırılmasına ya da ertelenmesine sebep olabilir. Kendi fikirleri olan ve üretmeyi seven insanlar, mobilya, tamir ve tadilat ustaları, iç mimarlıktan endüstri mühendisleri ve elektrik elektronik mühendislerine kadar insanlar kendi atölyesini kurmanın hayalini kurar. Bu yazında , kaliteli ve sağlam malzemeden üretilmiş, fiyat olarak uygun ve bu aralıkta uygun olarak sahip olabileceğiniz, evinizin garajında bulunması gereken temel malzemelerden ne neden gerekli olabileceklerinden bahsedeceğiz.


Hemen hemen üretilen her plastik, ahşap ve bazı metal malzemelerde sıkma ve sökme işlemi uygulanabilecek ürünleri bir arada tutan ve ya tamamlayan değişik büyüklükte ve ağızlarda vida bulunur. Bu sebeple ihtiyaçlarımızı karşılamak adına atölyelerimizde mutlaka değişik ebatlarda ve büyüklükte tornavida çeşitlerine sahip olunması gereklidir.


Tornavida kelimesi İtalyanca döndürme anlamına gelen ‘’Torna’’ ve sarmışık ve sarmal anlamına gelen vitis kelimesinden türetilmiştir. Eski Mısırlılar zamanında kullanıldığı kanıtlansa da asıl değerine sanayi devrimiyle birlikte makineli üretimin başlamasıyla kavuşur. Parçaları birleştirip ve sabitlemek adına oluşturulan vidaları, sıkma ve sökme için tornavidaların kullanımı artmaya başlamıştır. Güvenlik sebepleri, nesnenin şekli boyutu, ya da üretici firmanın isteği üzerine değişik boyutta ve ağızlı vidalar üretilmiş ve farklı ihtiyaçları yönelik tornavidalar kullanılmaya başlanmıştır


En temel tornavidalardan bahsedecek olursak, düz ve yıldız tornavida atölye kurmasanız bile evinizde mutlaka bulunması gereken tornavidalardır. Özel sebepler olmadığı sürece genelde üretilen ürünler, düz ve yıldız uçlu vidalar ile birleştirilir ya da sabitlenir. Tornavidalar metalin işlenmesi ve ısıl işlemin nasıl uygulandığı gibi sebeplerle kalite farkı gösterir. Düşük seviyede üretilen tornavidalar metali sıyırıp ürünün bozulmasına ya da istemeyen kazaların ortaya çıkmasına sebep olabilir.


Şık ve ergonomik tasarına sahip, selüloz asetat sapı sayesinde elde kayma yapmayan ve krom kaplaması sayesinde uzun yıllar kullanabileceğiniz, oksit uçlu olan İZELTAŞ düz ve yıldız tornavidaları , atölyenizde mutlaka sahip olmak isteyeceğiniz hem yerel hem de kaliteli tornavilardır. Ayrıca SGS tornavidalar krom kaplama ve ergonomik konforlu tutuş sağlar ve her ölçü ebatta bu ürüne sitemizden sahip olmanız da mümkündür.Elektrikçi tornavidaları, elektrik uygulamaları ve proje bazlı elektrikle çalışan kişiler mutlaka, elektrikçi tornavidası denilen , tornavidalara atölyelerinde sahip olmalıdır. Mutlaka izoleli olması gereken elektrikçi tornavidalarında fiyat bütçeden çok, kaliteye daha çok önem verilmelidir. Unutulmamalıdır can paradan kıymetli değildir. Bu sebeple İZELTAŞ Eletrikçi Tornavidaları, kaliteli ve izolesi sağlam, metalin ısıl işlemi çok iyi sağlanmış malzemelerdendir.


Ev eşyaları , beyaz eşya ve cep telefonu gibi ürünlerde torx tarzı değişik yapı da vidalar kullanılır. Bu tip ürünlerde sökme ve sıkma işlemi uygulamak için torx ağızlı tornavidalar üretilmiştir. Torx tarzı vidalarda ürünün krom kaplama olması ve ısıl işlemin iyi yapılması çok önemlidir. ELTOS marka Torx Tornavidaları, krom kaplamadır ve ergonomik yapısıyla birlikte hassas kontrol sağlar , fiyat performans bakımında düşünüldüğün, performansı fiyatına göre oldukça iyidir.


Saat tamirinde, sökümü ve geri takılmasında saatçi tornavidası denilen ağzı bilenen tornavidalar kullanılır. Ayrıcı Çırcıva adı verilen değişik ebatlarda olan tornavidalar da mutlaka atölyemiz de bulunması gereken tornavidalardandır.

Hassas uygulamalar yapacağımız sırada atölyemizde mutlaka , kolay ayarlanabilen, ucu çok kolay bir şekilde değiştirebilen Şarjlı Tornavidalara ihtiyaç duyarız. Hemen hemen her makine de hassas sıkma ve sökme işlemi gerekir. Aşırı darbe ya da el aletinin elinizden çıkmazı malzemeyi kullanılmaz hale getirebilir ve projelerimizin planlamasını bozabilir. Bunun kolay çalışmak, hassas kontrol sağlamak ve daha büyük sorunları çözmek adına elimizin altında mutlaka akü ile çalışan Şarjlı Tornavida gereklidir. Şarjı tornavidalar, gerekli büyükle ve ağızlara sahip olduğunuz sürece işlerimizde hayati öneme sahiptir.Sağlam bir vidalama matkabına atölyenizde bulunsun istiyosanız Makita Dhp483Z Akülü Darbeli Matkap Vidalama matkabı, hassas ayarlanabilir ve kolay ağız değişikliği yapılabilir, uzun sürelerce kullanabileceğiniz bir üründür. Dönüş süresi ayarlanabilen olan ürün atölyenizde mutlaka sahip olmak isteyeceğiniz ürünlerden biridir.
Küçük küçük başlayıp atölyenizi oluşturmak istiyorsanız fiyat olarak düşük olmasına rağmen Einhell marka akülü vidalama aleti olan Einhell 12/1 Akülü Vidalama 2X2 A Te-Cd , 12 farklı tork ayarına sahip, elektronik hız kontrolü özelliği bulunan ve yüksek performans sağlayan bir üründür. Einhell marka ürünler diğer markalara göre daha düşük ücretli gözükse de bu ürünümüz gibi bazı ürünleri diğerlerine kıyasla daha iyi performans sağlar.


Şarjlı matkap ve vidalama aletine sahip olunca mutlaka, değişi boyutlarda ve ağızlarda torx ya da lokma ağzı gibi ağızlara sahip olmak gerekir. Tek tek sahip olmak yerine birlikte satılan ürünlere yönelmenizi tercih etmenizi öneriyoruz. Makita 31 Parça Vidalama Set D-30667-12 , çantanızda çok rahat taşıyabileceğiniz gibi, iyi tasarlanmış kutusu ile rahat bir şekilde değiştirme yapabilirsiniz. Makita tarafından üretilmiş olması da kalitesinden şüphe duymazsınız. Ayrıca, küçük ve dar ürünlerle çalışıyorsanız atölyenizde mutlaka Mantetik Uç Tutucu bulunmalıdır.


Tornavidaların hemen hemen her çeşiti mutlaka atölyemizde bulunmalıdır, çünkü hangisine ne zaman ihtiyaç duyarız bilemeyiz, her araştırma bir keşif ve bu aşamalarda küçük şeylere takılmamak gerekli çözümler sunacak malzemeler edinmeye, atölye kurmak isteyen kişiler mutlaka dikkat etmelir.


ÜRÜNLERE GÖRSELLERE TIKLAYARAK HEMEN SAHİP OLABİLİRSİNİZ..


2 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör