• Hırdavatgani

EVDE NASIL BOYA YAPILIR ?

Ev boyamak, istediğimiz renkte boya alıp, fırça ve ruloyla duvarları boyamaktan ibaret değildir. Evde boya yapmayı çalışanlar , yapım aşamasında boyanın çok kalın olmasından, etrafa boya çok fazla şıçraması ya da boyanın çabuk bitmesi gibi sorunlarla karşılaşınca bir yerlerde hata yaptıklarını farketmişlerdir. Bu blog yazısında evde boya yapmak için gerekli olan malzemelerden , fırça ve rulo nasıl kullanılmalı, boya yapmadan önce neler yapılması gerektiği gibi bilgiler hakkında çok önemli bilgiler vereceğiz.


Evde boyama uygulamasına başlamadan önce öncelikle uygun renkte hoşunuza giden bir boya , boya kabı, rulo, fırça,boya örtüsü,ruloyu yerleştirmek için sırık,kağıt bant, üst duvar kenarları için merdiven bulunmalıdır. Ekstra olarak, ruloyu süzmek için boya süzgeci, boya öncesi zararlı alanları kapatmak için alçı ve ıspatula bulunmalıdır.

Yeni doğan bebeğinizin odasını kendiniz boyamak istiyorsanız, duvar boyalarınızın rengi atmış ya da duvarınız zarar gördüyse , özellikle kendi işinizi kendiniz yapmak ve mükemmel sonuçlar almak istiyorsanız birazdan bahsedeceğim şeylere dikkat etmeniz halinde ustalara bile hayran bırakacak evinizde duvar boyama yapabilirsiniz.

BOYAMA ÖNCESİ


Öncelikle boyama yapacağınız alanda, duvarın üzerinde ekstra ne varsa söküp çıkarmalısınız. Çünkü malzemeye zarar verirken ileride değişiklik yapmak istediğinizde altındaki boyanın tonu ya da rengi farklı olacağından tekrar boyama yapmak zorunda kalabilirsiniz.

Duvarınızda bulunan priz ve benzeri malzemeleri sökün, elektrik kutusunu çıkarın. Duvarda bulunan tablo ya da diğer nesneleri ve çivilerini çıkartın. Bu çiviler söküldüğünde etrafında dışa doğru bir ivme olduğu için toz ve benzeri kirler oluşur, boya esnasında ya da alçı aşamasında bunlar boyayla kaynaşarak kötü görüntü oluşturabilir bu sebeple ıspatulanın arkasındaki metal kısmı kullanarak ya da benzeri bir malzemeyle o boşlukları içeri doğru hafifçe itin.


ALÇI OLUŞTURMA


Oluşan boşlukları doldurmak ve duvarda oluşan zararlı alanları kapatmak için alçı oluşturacağız. Alçı işlemine başlamadan önce boya örtüsünü yere serin ve bant yardımı ile kayma olmaması için sabitleyin. Alçı oluştururken tadilat yapacağımız bölgeye göre alçı geniş bir ıspatulaya ya da uygun bulduğunuz düz geniş bir alana alçınızı dökün, ortasında bir boşluk oluşturun ve 3 te 1 kadar öncelikle su dökelim. 3 dakika gibi bir süre alçının suyu emmesini bekledikten sonra, alçıyı karıştırmaya başlayabilirsiniz. Önemli olan alçının krema kıvamına getirmektir. Bu kıvam oluşana kadar karıştırmaya devam edin.Alçı oluştuktan sonra daha küçük bir ıspatula yardımıyla ıspatulanın uç kısmını biraz alçı alın ve duvarda oluşan zararlı bölgelere ya da boşluklara alçı işlemini uygulayın . 40 mm ıspatula bu işlem için yeterli olacaktır. Sağlam ve uygun fiyata ıspatula arıyorsanız PARTNER marka 40 mm ıspatula yeterlidir. Bittikten sonra en az 2.30, 3 saat arası kurumasını mutlaka bekleyin. Alçının nemli kalması halinde boya alta kalan nemden dolayı kendini atabilir ya da renk farklılığı oluşabilir bu konuda dikkatli olmalıyız.

BOYA OLUŞTURMA


Evlerimizi boyarken evin nasıl boyandığı çok önemlidir. Renklerin ruhumuzu etkileyebilme gibi özellikleri bulunur. Mesela kırmızı ağırlıklı yerlerde kolay sinirlenebilirsiniz. Özellikle çocuk odalarını boyarken dikkatli davranılmalıdır. Kız çocuğuysa pembe erkek çocuğuysa mavi gibi renkler kullanılır genellikle. Bu hususta içine kapanık çocuklarınız varsa ve odalarını boyayacaksanız pembe boya kullanmanız sorun oluşturabilir. Bunun dışında daha renkli muz sarısı ya da kendi sevdiği bir rengi bulmaya özen gösteriniz.


Boya işlemi için bize, fırça, rulo ve rulo süzgeci gereklidir. Ayrıcı rulo için sırık ve benzeri bir araç gereklidir.

Boya oluşturma için boyanız ve boş bir boya kutusu gerekecektir. Çünkü boya çok ağır ve yoğun olduğundan boyaya su ile açma işlemi uygulanmalıdır. Açma işlemi için istediğiniz miktarda boyayı boş olan boya kutusuna dökün ve orada açma işlemi uygulanmalıdır. Kapağı kapatılıp daha sonra rahat bir şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz böylelikle. Başka boya kutusunda çalışmanızın diğer nedeni ise fırçayı diğer boya kutusunda daha rahat süzebilirsiniz.BOYAMA

Öncelikle boyama işlemine, söktüğümüz alanları fırça yardımıyla boyayarak başlayacağız. Bu işlem içim 50 mm ANZA ELİTE BRUSH FIRÇA ‘yı kullanabilirsiniz. At kılından yapılan fırça çok kaliteli ve çok uygun bir fiyata sahiptir. Ergonomik tasarımı sayesinde eliniz terlemeden rahat bir şekilde kullanabilirsiniz.

Her fırçanın kıl yapısı yüksek kalitede üretilmiş olup doğru bir yüzey oluşturmanıza yardımcı olur. Anza fırçalarının ömrü; sentetik kıl yapısı ile, domuz kılından üretilmiş fırçalara göre daha uzundur.  
Çok daha uygun bir fırça arıyorsanız DYO 3 numara fırça da işinizi görür. Boşluk alanların kenarlarını orta genişlikte bir ‘’O’’ harfi oluşturacak şekilde boyayınız. Her boşluk alana bu işlem uygulandıktan sonra duvar kenarlarını fırça yardımıyla boyamaya devam edebilir. Bu kısımlarda taşma olmaması için fırçayı nasıl kullanmanız gerektiği hakkında size önemli ipuçları vereceğiz.


Önce üst duvarla boyama işlemine başlayabiliriz. Merdiven yardımıyla daha rahat bir duruş alınız. Evinizde merdiveninin yoksa, Saraylı Jackson Merdiven, hem fiyatı çok uygun hem de diğer işlerinizde rahat bir şekilde kullanabileceğiniz sağlam bir üründür.


Şekilde gösterilen şekilde fırçayı tutunuz ve süzdüğünüz fırçayı şekildeki açıda kenara üst kenara uygulayınız ve kesmeye başlayabilirsiniz. Kenar diplerinin kesme işlemi tamamlandıktan sonra fırçayı kestiğiniz yönün gerisine ve ilerisine doğru yayma ve genişletmeye başlayabilirsiniz.Diğer duvarla birleşen köşede aynı şekildeki gibi fırçanın açını ayarlayın ve daha önce bahsettiğimiz yöntemle işlemi tamamlayınız. Şekildeki gibi yerleştirdiğiniz taktirde temiz ve keskin bir şekilde kesme işlemi uygulayabilirsiniz.
Alt zeminde ise üst köşede olduğu gibi bir tutuşla boyama işlemini rahatlıkla tamamlayabilirsiniz.

Peki duvarın diğer köşesinin rengi farklı ya da kenardan sonra başka duvar yok ne yapmam gerekiyor diyorsanız size birazdan bahsedeceğimiz ve şekilde gösterildiği gibi bir tutuş sergileyerek diğer tarafa boya bulaştırmadan halledebilirsiniz. Bu köşede rulo kullanmanızı önermiyoruz; çünkü rulodan diğer tarafa boya kaçması dokusu ve yapısı sayesinde kolaydır.

Fırça ile boyamada fırçayı kesmeyi bilmek çok önemlidir. Tek seferde bu açıları yakalamaktan şüphe duyuyorsanız, uygun gördüğünüz ve kullandığınız bir nesne üzerine pratik yapabilirsiniz. Bu uygulamaları bir kere öğrendikten sonra istediğiniz zaman evinizde fırça ile boyama işlemi yapmanız mümkündür.RULO KULLANIMI


Duvarın köşe bölgelerini ve prizlerin takılı olduğu alanları fırça ile boyama yapıldıktan sonra Rulo ile boyayı tamamlamak çok kolaydır. Ruloyu boyaya batırmadan önce su ile temizlemenizi öneriyoruz. Fabrika çıkışlı işe ya da zaten elinizde olan bir rulo’da boya lekesi kalmaması gerekir. Üzerinde toz zerrecikleri ya da ruloya ait olmayan şeyleri temizlemek için sudan geçirmek ve nemli olmasını sağlamakta fayda vardır.


Nasıl bir rulo kullanım diye düşünüyorsanız. Çok uygun fiyata sizi bir süre idare edecek İzmir Fırça Defne Rulo ‘yu öneriyoruz. Bütçeye uygun performansı iyi bir rulodur.


Rulonuzu boyaya batırdıktan sonra boya süzgeci yardımı ile fazla boyayı süzün, boyama yaparken fırça ya da rulo olsun içinde fazla boya bulunursa hem etrafa zarar verir hem de bu ürünler boyayı emdiği için az boya olarak gözükse de içinde yeterince boya hapseder çok fazla kullanıldığı için de o yoğunluk akmalara ve çirkin görüntüle sebebiyet verebilir.

Kaliteli, kullanışlı temizledikçe tekrar kullanabileyim diye düşünüyorsanız orta bütçeli olan Dekor 1003 Süperlik Rulo tam size göredir. Kullandıkça daha iyi boyama yapılabilen ürün solventten etkilenmez ve boyama işleminden sonra çözücü ile yıkanıp su ile durulandıktan sonra rulonun ömrü uzar ve ilerideki zamanlarda çok rahat bir şekilde verim alabilirsiniz.Izgara mutlaka boya işleminde bulunması gereken bir parçadır, elinizde bulunmuyor ise Sgs Rulo Izgarası Sgs 381 , çok ama çok uygun bir fiyata sahip olabileceğiniz ve uzun süre kullanabileceğiniz bir üründür.


Duvarı rulo ile boyarken üst ve alt duvarı boyarken eğilmeyecek şekilde geri çekiniz. Rulo ile boyama yukarı ve aşağı doğru yapılır. Sağ ve sola şeklinde yapılmaz aksi halde uzun süre duvarda oluşan sorunu çözmekle uğraşabilirsiniz. Ruloyu ile boyamayı ruloyu duvara bastırmadan hafif bir şekilde yapınız rulo kendisi boyayı duvara istediğiniz şekilde yayacaktır.


Boya ile uğraşmak, ruhsal olarak bireyi rahatlatır, evinizi boyarken hem keyifli vakit geçirmek hem de profesyonelce boyama yapmak, size anlattığımız küçük detaylarla uyduğunuz taktirde eğlenceli ve keyif veren bir aktiviteye dönüşür. Aynı zamanda evinizi daha çok benimser ve evde bulunmaktan keyif duyarsanız.ÖNEMLİ NOT:


Boyama işlemi bittikten sonra Fırça ve Rulonuzu çözücü yardımı ile temizleyip, kaldırınız. Tekrar kullanmak istediğinizde hazır durumda olur ve zorlu bir temizlik sürecine sebebiyet vermez.

Yer örtüsünüz yoksa fayans ve mermer benzeri zeminlerde boya parçaları temiz rulo ile temizlenebilir, yine de boya örtüsü ya da benzeri bir malzeme olursa daha kolay bir süreç yaşanır.


TANITIMI YAPILAN ÜRÜNLERE SAHİP OLMAK İÇİN GÖRSELE TIKLAYINIZ.

0 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör