• hirdavatgani

Erken Yaşta Yabancı Dil Eğitimi


Erken yaşta yabancı dil öğrenmek,zor gibi görünse de aslında temelden eğitim hem kalıcı hem de daha açık şekilde öğrenmenin en faydalı zamanıdır. Çocukların gelişiminde çok önemli bir rol oynayan bu avantaj aslında ileri yaşın öğrenmesinden daha kolay olmaktadır. Farklı diller arasında geçiş yapabilmek, beynin çok daha esnek olmasını sağlamaktadır.


-Farklı dilde konuşan bir insanı anlamak, o kişilerle konuşabilmek, o dilde şarkılar söylemek, filmler izlemek, çocuğun öz güveni üzerinde çok önemli ve olumlu etki yaratır.


-Çocuklar ve yetişkinlerin öğrenme hızını kıyaslarsak arada büyük bir uçurumun olduğunu söyleyebiliriz.


-Farklı bakış açıları yakalayıp,yabancı dili eğlenceli halde öğrenirler.


-Doğru metotlarla ana dil gibi öğrenilmesi mümkündür.


-Yabancı dil çocuğun matematiksel ve bilimsel kabiliyetini geliştirir


-Yabancı dil öğrenen öğrenciler, anadilinde okuduğunu anlama da iyileşme göstermektedirler.


-Dil, tüm zihinsel süreçlerimizle ayrılmaz bir şekilde iç içe geçmiştir. Düşünmek, hatırlamak, kavramak, dikkatini yöneltmek, algılamak tüm zihinsel faaliyetlerde dil vardır. Yabancı dil öğretimi her yaşta ve her düzeyde uygulanabilen fakat oldukça ciddiye alınması gereken bir süreçtir. Erken yaşta yabancı dil öğretimi ülkemizde son yıllarda çok büyük bir önem kazanmaktadır. Çocukların yabancı dil öğrenmesi üzerine yapılan bilimsel çalışmalar yabancı dil öğrenme yaşının 3-4 yaş olduğunu göstermektedir. Dil öğrenmek için çocuklarda belli dönemlerin bulunduğu artık bilimsel bir gerçektir. Bu kritik dönemlerde okul, aile ve çevrenin işbirliği son derece önemlidir.


12 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör