• hirdavatgani

Elektrik Süpürgesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?


Elektrik süpürgesi alırken motor gücüne dikkat etmeliyiz. Motor gücü ve devrinin yüksek olduğu durumlarda makinemiz daha iyi ve verimli çalışacaktır. Motorun hacmi de önem taşımaktadır. Elektrik süpürgesi motoru küçük, emiş gücü yüksek olmalıdır. Elektrik süpürgesi üreticileri tüm ürünlerine watt ve airwatt cinsinden değerler biçmişlerdir. Elektrikli motorların gücüne göre değerlendirilmesi de dolayısıyla yıllar boyunca güç kavramıyla performansın karıştırılmasına neden olmuştur. Satın alma kararı verirken ilk önce süpürgeyi ne kadar kolay kullanabileceğinize bakmanız gerekir. Bu yüzden ağırlığına ve tasarımına önem vermelisiniz. Ayrıca boyutları ve duruş şekli de evinizde kaplayacağı yer açısından son derece önemlidir. Bir elektrikli ev aletinin en önemli özelliği sunduğu kullanım kolaylığıdır.

Süpürge seçerken dikkat etmemiz konulara değinirsek,maddeler halinde sıralayabiliriz:

  • Watt Gücü

  • Toz Torbalı veya Toz Torbasız (Yüksek Filtrasyon)

  • Sessiz ve Pratik Olması

  • Hepa Filtreli Olması

  • Aparatların Kullanışlığı

  • Yaygın Teknik Servis Ağına Sahip Olması

  • Marka Bilinirliği Olması
Peki, emiş gücü yüksek bir süpürge almak için neye dikkat etmelisiniz? Bu konuda incelemeniz gereken nokta, sert zeminde ve halıda toz toplama sınıfı. Enerji sınıflarında olduğu gibi toz toplama sınıflarında da alfabede ilerledikçe verimlilik azalıyor. Yani B toz toplama sınıfına dâhil olan bir süpürge, C toz toplama sınıfındaki süpürgeye göre daha iyi bir emiş gücüne sahiptir. Piyasadaki süpürgelerin ortalama gücü 1800 watt seviyesindedir. Ancak elektrik tasarrufunu artırabilmek için ülkemizde de kullanılan motor watt değerlerinde değişikliğe gidilmiştir. Dolayısıyla günümüzde üretilen yeni süpürgeler 900 watt seviyesindedir. Yani bir kere daha görüyoruz ki düşük watt’lı fakat yüksek emiş gücüne sahip makineleri satın alabilir ve hem tasarruf edip hem de detaylı ve güçlü bir temizlik yapabilirsiniz. HEPA (High Efficiency Particulate Air : (Yüksek verimli partikül filtresi) filtreler alerji ve astım gibi hastalıklara neden olabilen en ince tozları tutmaktadırlar. ... Ayrıca HEPA Filtrenin bulunduğu elektrikli süpürgede, hava sızmasının olmaması da bu partiküllerin havaya karışmamaları için önemli bir ayrıntıdır. Birçoğumuz artık evimizi sevimli dostlarımızla paylaşıyoruz. Tüyleri konusunda yaşadığımız sorunların üstesinden gelmek için uygun elektrikli süpürgeyi bulmak son derece önemli. Satın alma tercihi yaparken küçük dostunuz için tüyleri ve kokuları yok eden bir süpürge seçmeyi unutmamalıyız. Temizlikte en büyük sorunun akşam saatlerinde çalıştırılan yüksek sesli elektrik süpürgelerinin çıkardığı gürültü gibi… İşten gelip evi temizlemek ve elektrik süpürgesinin yarattığı gürültüden etkilenecek komşuların olması, sessiz süpürgelere doğru yoğun bir ilgi ve akım başlattı. Toz emiş güçleri ve düşük gürültü seviyesi ile ev hanımlarının gönlünü fetheden sessiz elektrik süpürgeleri tercih edebilirsiniz.


Evlerimiz için en uygun ve kullanışlı süpürgeyi seçmek için maddelerimizi inceleyebilir ve bunlara göre tercih yapabilirsiniz. Unutmamalıyız ki hem sağlığımız hem de ev temizliğimiz için bize en uygun süpürgeyi seçmeliyiz.

16 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör