• hirdavatgani

''COVİD-19''

Güncelleme tarihi: 29 Nis 2020

Uzun süredir tüm dünyanın gündemin de olan Korona virüsü ülkemizde de 11 Martta görülmeye başlamıştı.İlk olarak Çin 'de ortaya çıkan ve tüm dünyaya tıp uzmanlarına dahi şaşkınlık içerisinde bırakan bir hızla yayılım gösteren koronavirüse ilişkin ne zaman biteceğine dahil bir bilgi bulanmamakla birlikte,Uzmanlarında söylediği gibi uzun yıllar bizimle yaşaması mümkün olabilir. Bu yüzden kendi sağlığımız ve sevdiklerimizin sağlığı için öncelikle hijyen kurallarına ve diğer insanlarla temas halinden kaçınmaya dikkat etmemiz gerekmektedir. Hem kendi sağlığımız hem de karşı tarafın sağlığı için temastan kaçınmalıyız.


Kısaca yapmamız gerekenler:


-Eve döndüğünüzde mutlaka elinizi ve yüzünüzü su ve sabunla yıkamak enfeksiyon kapma riskini düşürecektir. Mümkünse duş yapmanız sizin ve evdekilerin sağlığını korumanız için önemlidir.

- Dışarıdan alınan ambalajlı ürünlerin su ve sabun ile temizlendikten sonra dolaplara yerleştirilmesi.

-Telefonlar,kolonyalı mendille gün içinde en az 2-3 sefer silinmeli.

-Ayakkabılar dışarıdan gelindiğinde eldiven yardımıyla sabunlu bir bezle silinmeli.

-Çamaşırlar 60° ve bol deterjanla yıkanmalıdır.


Bunlar dışında en önemlisi el hijyeni,düzenli olarak ellerimizi bol su ve sabunla yıkamalıyız. Unutmayalım ki ellerimizi yıkamadan önce kesinlikle ağzımıza,gözümüze ve burnumuza dokunmayalım.Zorunda kalmadıkça dışarı çıkmamaya özen gösterelim.

33 görüntüleme1 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör