• hirdavatgani

Boya Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?Boya yapmak dışardan bakıldığında kolay gibi gözükse de bir hevesle başladığınız ilk boya girişiminden sonra duvarda kalan izlere bakarken kendinizi bulabilirsiniz. Evinize gelen bir boya ustasının temiz çalışacağından emin olabilmek, hizmet anlayışını üst seviyelerde tutan temiz bir işçilik çıkaracağını bilmek kesinlikle daha stressiz ve kolay bir süreç olacaktır. Fakat kendiniz yapmak istiyorsanız dikkat etmemiz gereken bir çok nokta vardır.


Elbette duvarları boyamak için tüm bir renk terminolojisine hakim olmak gerekmiyor. Ancak istediğiniz rengi bulmak için bazı tanımları öğrenebilirsiniz. Diyelim ki duvarınıza pembe rengi uygulamak istiyorsunuz. Pembenin bin bir çeşit tonu var ve ton aslında açık ve koyu değeri anlamına gelir. Bunun dışında doygunluk renk tonunun baskın olduğu anlamına gelir. Örneğin kırmızıdan pembeye gittiğimizde kırmızı daha baskın hale gelir. Yoğunluk ise rengin parlaklığını ifade eder. Kırmızı gibi saf renkler sarı, yeşil gibi renklerle birlikte uygulandığında kırmızı daha baskın hale gelir.Öncelikle boya seçimini yaptıktan sonra boyama tekniklerine dikkat ederek evlerimizi muhteşem hale getirebiliriz. Peki nelere dikkat etmeliyiz?


•    Duvarlarda rulo ile çalışmanız daha hızlı ve kolay olacaktır bu şekilde bir rulo ile başlamanızda fayda var.

•    Duvarların kesişim noktalarında, kapı, pencere ve ahşapların boyanmasında fırçaya başvurmanız ise daha yararlı olacaktır.

•    Genellikle; su bazlı boyalarla çalışırken sentetik fırçalar, yağlı boyalarla çalışırken doğal kıllı fırçalar, pürüzlü ve dekoratif yüzeyler için uzun tüylü rulolar, düz yüzeyler oluşturmak istiyorsanız çok kısa tüylü rulolar kullanmanız iyi olacaktır.


• Boya aşamasına ise tavanın duvarlarla birleştiği yerler ince fırçalarla boyanalı böylece taşırma riskinizi ortadan kaldırmalısınız. Bu işlemden sonra duvarları çok bastırmadan veya çok gevşetmeden dikkatlice rulo fırça ile boyamanız kolaylık sağlayacaktır.


10 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör