• Hırdavatgani

Bir Binada Neden Mantolama Yapmak Gerekir ? Mantolama Ürünleri Nelerdir ?

Güncelleme tarihi: 4 Eki 2020

Mantolama denilince akla , ısı yalıtımı akla gelir. Isı yalıtımı özellikle kış aylarından, duvardan gelen soğuk havanın evin sıcaklığını ciddi derecede düşürür. Özellikle ısınma için kullandığımız, gaz, elektrik,kömür ya da odun olsun ısınma maliyeti ciddi derecede artar. Sürekli olarak ekstra ısınma masrafına girmek yerine , hem dış cephe dekorasyonu amaçlı hem de tek seferde bir miktar harcayarak ve düzenli aralıklarla kontrol ettirilerek bu masraftan kurtulabilir.


Mantolama işlemi tüm binaya uygulanan bir işlemdir. Günümüzde kiracılar ya da ev sahipleri satın aldıkları ya da kiraladıkları dairenin mantolama yapılmış olması çok önemlidir.


Peki kendi müstakil evinizde mantolama yaptırmak istersek ne yapmamız gerek diye soruyorsanız ve ya mantolama malzemeleri nelerdir ? diye merak ediyorsanız. Bu blog yazısında sizlere bu soruların cevabını vermeye çalışacağız.

Isı yalıtım ve mantolama gelişmeden önce evlerde ve binalarda saman, saz bitkileri ve değişik bitkiler yalıtım malzemesi olarak kullanılırdı. Günümüzde ise taş yünü, cam yünü, pvc esaslı kompozit ve ahşap gibi malzemeler mantolama işlerinde kullanılmaktadır. Mantolama işinde ilk yapım maliyetinin dışında yılda bir defa bakım maliyetini içermektedir.


Dış cephe mantolama dış cephe kaplama malzemeleri olan strafor, cam yünü veya taş yünü ısı geçirgenliği minimum olan malzemelerdir.Bu malzemelerin birim maliyetleri de diğer kaplama malzemelerine göre uygun olduğu için yaygın olarak tercih edilmektedir.


Dış cephe mantolama işlemlerinde kullanılacak izolasyon malzemeleri arasında yer alan ve yanmaz özelliği ile binanızın dış etkenlere bağlı olarak yanmasını önleyen taş yünü aynı zamanda çok sağlam bir ısı yalıtım malzemesi olarak da kullanılmaktadır. Cam yünü veya taş yünü kullanılarak yapılan yapılacak olan mantolama işlemi yapılırken dikkat edilmesi gereken bir çok nokta vardır.


Öncelikli olarak mantolama yapılacak firma ile anlaşılıp, firmanın keşif yapması gerekmektedir. Yapılan keşif sonucu m2 birim fiyatı çıkarılır ve binanın toplam m2 ile çarpılarak ortaya maliyet çıkartılır. Günümüz kullanılan malzemeye göre mantolam işlemi için m2 birim fiyatına 100 TL ve 130 Tl arasında değişmektedir.Yapılan keşif sonrasında kullanılacak izolasyon malzemesine kara verilir ve bina dış cephesine profiller yardımı ile çerçeve oluşturulmaya başlanır. Genelde 60*60 cm lik karkaslardan oluşan çerçeve ile duvar arasına yalıtım malzemesi yerleştirilir ve dış yüzeye karbon esaslı dış cephe malzemesi yerleştirilerek mantolama işlemi tamamlanmış olur.


Sitemizde bulunan yapı malzemelerini incelemek için görsele tıklayınız.Kolonlar, kirişler, duvarlar, pencere merkezleri, çıkma altları bir bütün olarak mantolanmalı ve yapının tamamı koruma altına alınmalıdır.

Doğru bir şekilde Dış Cephe Isı Yalıtım Sistemleri ile kaplanan bir binanin korozyon problemini bir daha yaşamayacağını, yaşının sabitleneceğini ve mantolamanın bina ömrü kadar hizmet verebileceğini unutmamamız gerekmektedir. Yapılarda mantolama uygulaması ısınma için kullanılan enerjiden tasarruf edilerek gaz, kurum ve toz emisyonunu azaltıp çevre için doğrudan bir kazanç sağlar. Duvar, ısı köprüleri, zemin ve tavan yüzey sıcaklıklarının iç konfora olduğu kadar yapı kabuğu üzerinde de önemli etkileri vardır. Yeterli yalıtım yaşam kalitesine katkıda bulunur ve bina dokusunun korunmasına yardımcı olur.


Dış cephe mantolama için teknik verilere uygun olan ve olmayan çok çesitli ürünleri bulmanız mümkün.Mantolama uygulamasından maksimum derecede fayda sağlamak için ürün kalitesi teknik değerleri üstün malzemelere ek olarak Uygulamanın da hassas yapılması gerekmektedir. Ürün ve uygulamanın birleşmesi sonucunda Mantolama tam performans ile çalışacak size konforlu ve sağlıklı bir mekan oluşturacaktır.


Bu çözümde kullanılan bileşenler doğru nitelikte seçilmiş ısı yalıtım levhaları, levhaların yüzeye ankrajlanmasını sağlayan özel dübeller, yine levhaların yüzeye yapışmasını sağlayıcı özel yapıştırma harcı ve mantolamaya özel sıva harcı, sıva aderansini arttıran sıva filesi, boşluklarda kullanılmak üzere tasarlanmış alüminyum profillerden oluşmaktadır.Sitemizde bulunan yapı kimyasallarını görmek için görsele tıklayabilirsiniz.


Ülkemizde dış cephe mantolama ile enerji tasarrufunun yaygınlaştırılmasına yönelik TSE, Bayındırlık Bakanlığı ve Enerji Bakanlığı nezdinde gerçekleştirilen çalışmalar ile TS 825 “Binalarda Isı Yalıtım Kuralları” standardı, Nisan 1998’de revize edilmiş ve Haziran 2000’den itibaren de yeni inşa edilecek yapılarda zorunlu bir standart haline gelmiştir. Mantolama uygulama zorunluluğu, belediyelerin ilgili bölümleri ve yapı denetim firmalarınca denetlenmektedir.


Mantolama yaptırmak yukarıda açıklananlardan gayet anlaşılacağı gibi ;


  1. İlk olarak ısınma soğutma giderlerinde %50 – %70 oranına varan tasarruflar sağlar.

  2. Yaptığınız yalıtım maliyetlerini sağlanan tasarruflar sayesinde ortalama 2 yıl içerisinde tekrar kazandırır.

  3. Bina ve diğer yapılarınıza yapılan uygulamalar sayesinde ek değer kazandırır.

  4. Binanın ömrünü uzatır.

  5. Binanın kışın sıcak, yazın serin kalmasını sağlar.

  6. Yapılarda çoğunlukla yaşanan nem, rutubet, küflenme, terleme, lekelenmeleri önler. Bu sayede ortam atmosferi daha sağlıklı hale gelir.

  7. Mantolama sayesinde yapılar dekoratif bir görünüm kazanır.

  8. Daire içerindeki ısı kaybını minimum düzeye indirir.

  9. Sadece kuzey cephesinde (tek cephede) yapılan mantolama uygulaması bir ısı köprüsü görevini görür. Isı kayıpları iletim yoluyla oluştuğu için mantolama yapılmayan cephelerde ısı kayıpları hala devam edecektir. Bu nedenle mantolama yaptırırken tüm açık alanların (duvar, döşeme, cam, çatı vb.) mantolama yapılması gereklidir.

  10. En önemlisi ise Isı yalıtımı yaptırmak yasal bir zorunluluktur.Binlerce çeşit yapı malzemeleri, hırdavat malzemeleri ,yapı kimyasalları ve yapı malzemelerine hirdavatgani.com'da çok ucuza sahip olmak için sitemizi ziyaret etmeyi unutmayın.
5 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör