• hirdavatgani

Şiirlerin İnsana Kattığı Güzellikler

Güncelleme tarihi: 29 Nis 2020Şiirler,edebiyatın bir parçası ve başlı başına edebi bir dünyadır. Herkesin hayatında kısacıkta olsa bir geçmişi vardır. Hemen hemen herkes ilkokul,ortaokul dönemlerinde bir şiiri ezberleyip toplum içinde de okumuştur.

Şiir okuyan insanların hayal güçleri artıyor ve duyuları gelişiyor. Şiir okumak,ezberlemek ne kadar zor görünse de aslında okuduğumuz da, ezberlenmesinin o kadar da zor olmadığını görüyoruz. Şiirleri ezberlemek dikkatimizin de gelişmesini,odaklanamamızı da olumlu yönde etkilemektedir. Özellikle bir şiirin toplum önünde okunması özgüvenin artmasında da büyük katkı sağlamaktadır. Şiirler doğru diksiyon ve duygularla okunduğun da daha keyifli bir hal almaktadır. Şiirleri diksiyona dikkat ederek okuyan insanların,normal hayatların da vurguya,tonlamaya dikkat ettiklerini görmekteyiz. Türk Edebiyatına ait binlerce şiir örneklerimiz bulunmaktadır. Bunlardan bir kısmını sizlerle paylaşmak isteriz.


-Buluşmak Üzere – Can Yücel

-Sessiz Gemi – Yahya Kemal Beyatlı

-Bugün Pazar – Nazım Hikmet

-Beklenen – Necip Fazıl Kısakürek

-Aşk İki Kişiliktir – Ataol Behramoğlu

-Hikaye - Cahit Külebi

-Sokağın Zulası - Ahmet Ümit

-İkinci Valiz - Küçük İskender

-Değişik - İlhan Kemal

-Gece Vardiyası - Can Yücel

-Yol Şiirleri - Yılmaz EkinciAşk İki Kişiliktir – Ataol Behramoğlu


“Değişir rüzgarın yönü Solar ansızın yapraklar; Şaşırır yolunu denizde gemi Boşuna bir liman arar; Gülüşü bir yabancının Çalmıştır senden sevdiğini; İçinde biriken zehir Sadece kendini öldürecektir; Ölümdür yaşanan tek başına Aşk iki kişiliktir.”

19 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör