• Hırdavatgani

Ölçü Aletleri Nelerdir ? Ne İşe Yararlar ?

Güncelleme tarihi: 4 Eki 2020


Ölçü aletleri gündelik hayatta çok sık ihtiyaç duyulan; zaman, durum,iş, psikoloji bunlar gibi bir hayatın her alanından analiz etmek ve kıyas yapmak ve sonuç olarak çözüm üretmemize yardımcı olan aletlerdir. İlk ölçü aleti diyebileceğimiz cihazlar zamanı kavramaya yönelik kullanılmaya başlanan saaatler diyebiliriz. Zamanla gelişen teknolojiyle birlikte durumlara göre ölçü aletleri gelişmiştir. Özellikle elektriğin kullanılmaya başlamasıyla çok fonksiyonlu ve karmaşık ölçü aletleri üretilmiştir. Her alan ve meslek için ayrı ayrı yapılan işlere özel ölçü aletleriyle sorunlar kısa sürede çözümlenip , gündelik hayatın devamlılığı sağlanmıştır. Bu blog yazısında genel başlı en çok kullanılan ölçü aletlerinden bahsedip, karşılık gelen ürünleri tanıtılacaktır.

Analog ölçü aleti olarak inşaat sektöründe en çok kullanılan el aletleri olan Su terazisi ve Şerit Metreler ayrıca her evde bulunan, su terazisi, doğrusal olarak denge sağlama amacıyla kullanılır. Şerit Metreler işe uzunluk ölçme amaçlı olarak plan projelerde evde yapılacak işlerde ve inşaat sahalarında her ustada bulunan el aletidir.Su Terazisi 80 Cm Sgs 1713 yüksek hassasiyete sahiptir ve etkili ve kusursuz dengeleme sağlar. Darbe etkisine karşı sağlam ve zor zarar gören boya ile kaplanmıştır. 2 yıl GARANTİ' ye sahip ürün, elektrostatik boya ile kaplanmıştır. Basınca dayanıklı alüminyum gövdesi vardır.

Şerit Metre 10 X 25 Mm Sgs 2003, darbeye dayanıklı ABS kasası bulunur ve ekstra konfor için rahat tutuş sağlama özelliği vardır. Azami uzunlukta dik durabilen ve kendini yavaş kapatma özelliği sayesinde, alet kendine ve başkasına zarar vermez ve uzun ömürlü bir ürün haline getirir.

İç ve dış ölçümler için sıfır konumda kancası, kemer klipsi ve taşıma askısı bulunur.ELEKTRİKSEL ÖLÇÜ CİHAZLARI


MULTİMETRE

Multimetreler, herhangi bir devre tasarlarken kullanılacak komponentlerin sağlamlığını, ya da arızalı bir devrede bozulmuş olan komponentin bulunması işlemini, belli testler ile gerçekleştiren ekipmanlardır. Standart özelliklere sahip bir Multimetre Voltaj, frekans ve akım ölçümü, direnç, diyot, kondansatör ölçümü, kısa devre kontrolü gibi ölçümleri yapabilmektedir.


Mastech Multimetre UT890D voltaj ölçüm kademesi, alternatif akım ve doğru akım voltajlarını ölçmeye yarar. En bilinen örnekle, evlerimizdeki elektrik prizleri, şehir şebeke voltajı olan 220 Volt’tur ve bir alternatif akımdır. Elinizde bir multimetreniz var ise, voltaj ölçüm kademesinin alternatif akım modunda prizdeki voltajı ölçebilirsiniz. Ancak, 50 Volt ve üzeri voltajlar ölümcül voltajlar olarak tanımlanırlar ölçebilirsiniz. Ancak, 50 Volt ve üzeri voltajlar ölümcül voltajlar olarak tanımlanırlar.


TAKOMETREElektrik Motorunun devir hızını ölçmeye yarayan cihazlara takometre denir. Motorlu taşıtlarda aracın hızını genellikle saatte kilometre cinsinden gösteren aygıt, hız ölçer.

Mastech UT-373, motorların ve diğer makinelerin dönüş hızını ölçmek için kullanılan temassız takometredır. Bu cihaz, sonuçları RPM veya devir sayısında görüntüleyebilir. Otomatik menzil özelliğine sahiptir. UT373, müdahaleci olmayan bir yöntem kullanarak dönen nesneleri güvenli bir şekilde ölçebilir.IŞIK ŞİDDETİ ÖLÇERLER (LÜKSMETRE)


Aydınlatma şiddeti ölçümü, işletmelerin ışık şiddetlerinin uygunluğunun tespiti için yapılan bir testtir. İşletmelerin, çalıştığı sektöre ve çalışma koşullarına göre doğru aydınlatılması gerekir. Aydınlatma ölçümleri lüksmetre ile yapılır.


Aydınlatma düzeyi çalışanın performansını doğrudan etkileyen faktörler arasında yer alıyor. Işık şiddeti, bankacılık sektöründe ve ofis ortamlarında çalışan personellerin dikkat düzeyini doğrudan etkileyen hususlar arasında yer almaktadır. Bu sebeple iç mekânlarda ışık şiddeti oldukça önemlidir. Market, mağaza, şarküteri gibi perakende satış sektöründe de oldukça önemli olan aydınlatma seviyesi, rafta bulunan ürünün görüntü kalitesini ve paralel olarak müşteri mutluluğunu doğrudan etkilemektedir. Hasta psikolojisi açısından son derece önemli olan ışık şiddeti, Hastanelerde de dikkat edilmesi gereken unsurların başında gelmektedir. Hastane personeli ile hasta arasında iletişimini etkileyen ışık şiddeti, çalışmaların titizlikle sürdürülmesinde önemli bir faktördür. Mastech Unı-T Ut383Bt Mını Bluetooth Baglantılı Lüksmetre pratik kullanımı ve anlaşılır dili ile rahat bir şekilde aydınlatma seviyesini ayarlayabilir, pratik, üretken ve zararsız bir çalışma ve yaşamı ortamı sağlar.


GAZ ÖLÇÜM CİHAZLARI


Baca gazı analiz cihazları sistemin düzgün çalışıp çalışmadığının kontrolünü ve analizini yapmanıza yardımcı olmaktadır. Ayrıca dünyadaki önlenemeyen çevre kirliliği baca gazı analizlerini ve kontrollerini çok daha önemli hale getirmiştir.

Endüstriyel kaynaklı hava kirliliğinin kontrolü için yanma sonrası açığa çıkan atık gazların yasal limitlerini aşmaması için önlemler alınmalıdır. Mastech marka bacagazı analiz cihazlarımız ile her zaman yüksek doğrulukta güvenilir ölçümler alabilirsiniz.
Mastech Yanıcı Gaz Dedektörü Ms6310, manuel hassasiyet ayarı ile yüksek hassasiyet sağlayan, yanıcı gaz sızıntıların yerini hızlı bir şekilde tespit edip ses ve görüntü yoluyla alarm veren, çok kullanışlı bir dedektördür.


Belirlenebilen gazlar :Doğalgaz, Metan gazı, Etan gazı, Propan gazı, bütan gazı, Aseton, Alkol, Amanyok, Buhar, Karbonmonoksit, Benzin, Jet yakıtı, Hidrojen solventleri, vernik, tiner ve neft.


Kimyasal alanlarda, petrol yataklarında, metalurji, yağ deposu, LPG istasyonu, ecza sanayi ve benzin istasyonlarında güvenle kullanılabilir.

BASINÇ ÖLÇERLER (MANOMETRE)


Nem ve sıcaklığın yanı sıra basınç da kontrol amaçlı ve araştırma ve mühendislik uygulamalarında ölçülmesi gereken önemli parametrelerden biridir. Isıtma-Soğutma, Havalandırma ve Sağlık gibi bir çok sektörde basınç önemli bir ölçüm kriteridir. Bu sebeple kullanılacak ölçüm cihazları hassas ve kaliteli olmalıdır.

Kapalı kapta, basınç altında bulunan sıvı ve gaz basıncını ölçmeye yarayan ölçüm aletlerine denir. Ayrıca basınç ölçer olarak da adlandırılırlar. Sıvı veya gazların bulundukları kapların birim alanlarına uyguladıkları kuvvete basınç denir.


Kullanım Alanları

İç tesisatta nispeten kullanım alanı daha az olan bu ürünler; merkezi sistemli binalarda kazan dairelerinde veya regülatörün olduğu yerlerde kullanılan ürünlerdir.

Farklı bir kullanım alanı ise sağlık sektörüdür. Hastanın kan basıncını ölçmek ve solunum yollarındaki basıncı izlemek için kullanılmaktadır.


Manometre çeşitlerinden metal manometreler de, genellikle endüstri alanında kullanılmaktadır.

Özellikle, doğal gaz ve LPG ürünlerinde kullanılan manometrelerin takılması veya yenilenmesi gereken durumlarda profesyonellerden destek alın. Rainpump Tps-S Manometre sağlık sektöründen kazanlara katar çok sık kullanılan hassas ve kaliteli bir manometredir.RÜZGAR HIZI ÖLÇER (ANEMOMETRE)


Anemometre, rüzgârın ya da farklı gazların akım hızlarını ve yönlerini ölçmeye yarayan test ve ölçüm cihazıdır. Kimi bölgelerde rüzgar ölçer ya da yel ölçer olarak anılan anemometre ürünleri; hava tahminleri, hava araçları, iklimlendirme ve havalandırma sistemleri, eğitim, araştırma gibi amaçlarda kullanılmaktadır.


Rüzgar gücü, ülkemizin coğrafi konumu ve iklim koşulları gereği yenilenebilir enerji kaynakları arasında önemli bir yere sahiptir. Rüzgarın hızını ve yönünü saptamaya yarayan anemometre ürünleri, rüzgar tribünlerinin inşasında da oldukça önemli bir yere sahiptir. Mastech Anemometre Rüzgar Ve Sıcaklık Ölçüm Cihazı Sn8021, kaliteli ve hassas ölçüm kabiliyetine sahip digital bir rüzgar hız ölçme aletidir.


Anemometre Çeşitleri Nedir ve Nasıl Kullanılmaktadır?

Son yıllarda teknolojinin gelişmesi ile analog elektrik devresi ile çalışan analog anemometre çeşitlerinin yerini dijital anemometre ürünleri almıştır. Daha pratik bir şekilde ölçüm yapma olanağı sunan dijital anemometre modelleri aynı zamanda ölçümleri kaydetme imkânı da sağlamaktadır. Eğer ki ölçüm yaptığınız dijital anemometre ürününün bluetooth özelliği bulunuyorsa ölçüm sonuçlarını paylaşma imkânınız da bulunmaktadır. Bunların yanı sıra dijital anemometre ürünleri; Anemometre ürünlerinin rüzgar kanatlı kap anemometre, pervane anemometre ve sonik anemometre gibi çeşitleri de bulunmaktadır.


NEM ÖLÇME CİHAZI ( Higrometre)


Nem ölçüm cihazları higrometre sayesinde nem değerleri istenilen seviyede tutulabilir, nem ölçümünde kullanılacak hassas ölçümler ile daha net sonuç alınmasına ve iş verimliliğinin artmasına yardımcı olur.

Nem ölçümü üretim şartlarını iyileştirmede, yüksek su buharı ve yoğunlaşma ile oluşacak problemlerin önüne geçilmesinde önemli rol oynamaktadır.


Nem; havada taşınan su buharı miktarına denmektedir. Kendi içerisinde Mutlak ve Bağıl nem olarak 2 gruba ayrılırlar. Mutlak nem uygulamaları daha çok çevre analizleri ve kişisel maruziyet ölçümlerinde önem teşkil ederken, Bağıl nem Endüstriyel uygulamalarda ölçülen nem değerleri olarak adlandırılır.


Nem ölçüm uygulamaları çok geniş bir yelpazede yel almaktadır. Bunlar arasında Tarım, Isıtma-Soğutma (iklimlendirme), Endüstriyel alanlarda, Üretim tesisleri, Depolama alanları ve taşıma araçlarındaki koşulları değerlendirmede, Nem konusunda hassas ürün ve cihazları korumak için nem kontrolünün yapılmasında yaygın olarak kullanılmaktadır.


Tahıl Nemi Ölçer
Ürünümüz Mastech Evrensel Tahıl Nem Ölçer Sl7825G tahılların saklama, dağıtma, paketleme ve satın alma prosesleri sırasında ürünlerin nemini ve sıcaklığını hızlı ve hassas bir şekilde ölçebilirsiniz.


4 Tahıl tipi seçilebilir : Buğday, Çeltik, Pirinç, Mısır başlangıça otomatik kalibrasyon yapar.


Otomatik ambiyans sıcaklık düzeltme sistemi vardır.

Veri saklama ve LCD ekran ışığı bulunur.Ahşap Nemi ÖlçerÜrünümüz Mastech Dijital Nem Ölçer Sn8040, ahşap malzemelerin ve inşaat malzemelerinin su içeriğini ölçmek için kullanılan  aynı zamanda hava sıcaklığınıda ölçebilen profesyonel bir nem ölçerdir.

İnşaat sektöründe çalışma sırasında kullanılan malzemelerde ya da beton işlerinde tam kurum sağlanması beklendikten sonra çalışmaya devam edilebilir. Aksi halde fark edilmeyen hassas bir ilerde çok büyük kazalar oluşturabilir, işi yürüten firma ciddi zararlara uğrarken, can kayıpları yaşanabilir.

Bu yüzden inşaat sektöründe malzemelerin içeriğindeki suyu ölçmek için aletimizi kullanabilirsiniz.

Hemen hemen her ayrı dalda mevcut olan ölçme aletlerinden, ihtiyaç oranı fazla olan ölçü aletlerine değindik. Lazer işaretleme ile mesafe ölçme ya da daha farklı alanlarda değişik ölçme aletlerine iht,yaç duyulabilir. Terazi, termometre,saat ve benzeri bir çok ürün ölçü aleti olarak sınıflandırılan aletler olsa da herkes tarafından ulaşımı kolay ve bilinen ürünlerdir. Bahsettiğimiz rüzgar ölçme, nem ölçme ve basınç ölçme aletleri çoğu kişinin aslında ama özellikle üretilen işlerde mutlaka kullanılması gereken ve bazı durumlarda hayati önem taşıyan ve farkında olunmayan ölçü aletlerinden bahsettik.


GÖRSELLERE ÇİFT TIKLAYARAK ÜRÜNLERE HEMEN ERİŞEBİLİR VE HEMEN SAHİP OLABİLİRSİNİZ.


DİĞER ÖLÇÜ ALETLERİMİZ KONTROL ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

653 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör