• hirdavatgani

Çocuklar Ve Kitap Okuma Alışkanlığı


Okumanın önemli bir şey olduğu konusunda neredeyse herkes hemfikir. Bilgi birikimine bir artı, ya da yeni perspektifler kazanmanın yolu. Kitap okumanın avantajları kişiden kişiye değişiyor. Bununla birlikte, bir okuma alışkanlığına sahip olmanın, bunu erken yaşta oturtmanın faydası bilimsel olarak ortaya konmuş bir gerçekliktir.


Birçok anne-baba, çocuklarının kitapla ilişkilerinin okuma-yazmayı öğrendiğinde başladığını düşünüyor. Oysa bu alışkanlık, kitap sevgisiyle başlar. Yani minikler okuma-yazma bilmese de kitaplarla erken yaşlarda tanışmalıdır. Küçük çocuklar bu dönemde her şeyi somut ve görsel öğrenir. Görsel ne kadar fazlaysa, hikaye kitabını anlamaları da o kadar kolay olur.


Okuma-yazma öğreniminden sonra ki dönem de düzenli olarak kitap okuyan çocuklar, okumayan çocuklara oranla 1 yıl ileriden gidiyor. Heves dolu ve alışkanlık haline gelmiş bir okuma düzeni, çoğu zaman bireyin hayallerini süsleyebilecek bir hayata erişmesine yardımcı oluyor. Sürekli okuma alışkanlığına sahip bir çocuğun topluluk önünde konuşma ve diyaloğa girme özelliklerinin arttığı kaydedilmiştir.


Küçük yaştaki çocuklar kolayca tutabileceği, kısa öyküleri ve ilgi çekici resimleri ve duyusal materyalleri içeren kitaplardan hoşlanırlar. Resimlerde gördüklerinin adlarını öğrenmekten veya sizin tekrar etmenizden hoşlanırlar. Çocuk büyüdükçe soru sormaya başlar. Kitapta resimleri bulunan nesne ve varlıklar hakkında sorular sorarlar. Bu durumlarda resimler üzerinde daha ayrıntılı açıklamalar yaparak çocuğunuzun ilgisini canlı tutabilirsiniz.Evinizde hem çocukların rahatça erişebileceği sessiz ve konforlu bir kitap köşesi oluşturabilirsiniz. Bu sayede çocuklar istedikleri zaman kitapları alıp okuyabilirler. Bu kitap köşesine, çocuklarınızın ilgilerini çekecek kitaplar ve çocuk dergileri koymanız onların işlerini kolaylaştıracaktır.


Hepimiz biliriz ki çocuklara özellikle yatmadan önce kitap okumak onların hayal gücünü geliştirecek önemli bir ritüeldir. Yalnızca bu düzenli bir aktivite olmalıdır. Çocuğun kendini daha net ve kolay ifade edebilmesi için okuma alışkanlığını edinmesi gerekiyor. Ayrıca yapılan bazı araştırmalara göre etkin öğrenmenin yolu da yine okumaktan geçiyor. Örneğin temel düzeyde bir edebi birikime sahip çocukların diğerlerine nazaran daha başarılı olduğu araştırmaların sonucudur. Sadece bunu bilmek dahi çocukların hayatında kitabın önemini kanıtlamaya kanıtlamaya yeterli olacaktır. Çocuk yaşta edinilen okuma alışkanlığı zaman içerisinde sürekli hale geleceği için toplumun kültür seviyesi de artacaktır. Aslında çocuğun kazandığı bu eylen sadece kişisel bazda düşünülmemelidir. Kendini yetiştirmiş ve eğitim seviyesi yüksek toplumlar da yine okuma alışkanlığı edinmiş bir nesilden gelir. Kolay sosyalleşen ve hızlı öğrenen çocukların kitaplarla daha fazla haşır neşir olduklarını bilmekte yarar var. Çocuklarımıza bu alışkanlığı ne kadar erken yaşta aşılarsak o kadar sağlıklı iletişimler kurmasına,kelime ağının genişlemesine büyük ölçüde katkı sağlamış olacağız.


Sağlıcakla kalın..

10 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör