• hirdavatgani

Çim Biçme Makineleri

Güncelleme tarihi: 30 May 2020


Bahçelerinizin bakımlı çim alanlarına sahip olması için ihtiyaç duyacağınız aletlerin başında çim biçme makineleri gelir. Çim biçme makineleribenzinli ve elektrikli” olarak bu makineler ikiye ayrılıyor. Benzinli makineler 4 zamanlı benzinli motorla, elektrikli çim biçme makineleri ise makineye sabitlenmiş elektrik motorlarıyla çalışır.

Elektrikli çim biçme makineleri maksimum için önerilen maksimum bahçe büyüklüğü 200 m2’dir. Benzinli makinelerde ise motor gücü büyüklüğüne göre çok daha büyük alanlarda kullanılabilir.

“Elektrikli ve benzinli” ayrımında sonra karşımıza bu çalışma türleri için ideal olabilecek motor gücü sorusu karşımıza çıkıyor.


Farklı biçme genişliğine sahip çim biçme makineleri mevcuttur. Genel olarak, çim biçme makinesi ne kadar geniş olursa, işi o kadar çabuk bitirebilirsiniz. Doğru biçme genişliğini belirlerken, çim alanın büyüklüğünü de dikkate almanız gereklidir.

Küçük ila orta büyüklükteki çim alanlar Burada, 29-33cm'lik (11-13 inç) bir biçme genişliği yeterli olacaktır. Bunlar çoğu kez kullanımı ve kullandıktan sonra depolaması kolay olan daha hafif, kompakt çim biçme makineleridir.


Orta ila büyük çim alanlar Buralarda, 38cm'lik (15 inç) bir biçme genişliği yeterli olacaktır.


Büyük ila çok büyük çim alanlar Buralarda, 38cm (15 inç) ya da daha büyük bir biçme genişliği seçmeniz gerekecektir.

Çok fazla ağaç ya da çalı barındıran büyük bir çim alanınız varsa, daha düşük bir biçme genişliği daha kullanışlı olabilir.


Çim biçme makinelerinin çoğunda, biçme yüksekliğini ayarlayabilirsiniz. Bunu yaparak, çimleri tam doğru yükseklikte kesmek için bıçaklar ile zemin arasındaki mesafeyi arttırır ya da azaltırsınız. Bazı çim biçme makineleri tam olarak istediğiniz yüksekliği ayarlamanıza izin verir; diğerlerinde ise bir dizi standart yükseklik seçeneği bulunmaktadır. Bazı çim biçme makineleri, biçilen çimleri çimin üzerinde bırakır. Kesilen parçaları tırmıkla toplamanız gerekir, bu da büyük bir çim alanınız olması durumunda oldukça uzun zaman alır. Bu nedenle çoğu çim biçme makinesi, kesilen çimlerin toplanması için bir kaba ya da torbaya sahiptir. Bu, zamandan ve emekten büyük tasarruf sağlar.

8 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör